Germania - Rezultate din etapa a 26-a din Bundesliga

Formaţia antrenată de Felix Magath, VfL Wolfsburg, a învins sâmbătă pe teren propriu pe campiona en-titre, Bayern Munchen, scor 5-1, şi a trecut pe primul loc în Bundesliga, la egalitate de puncte cu Hamburg.

Rezultatele înregistrate runda a 26-a a campionatului Germaniei:

Vineri:

Arminia Bielefeld-Schalke 0-2 (Farfan 45, Kuranyi 90)

Sâmbătă:

VfL Bochum - VfB Stuttgart 1-2 (Epalle 48 / Cacau 58, Tasic 89). La oaspeţi, Ciprian Marica nu a fost reţinut în lot din cauza problemelor medicale.

Eintracht Frankfurt - Energie Cottbus 2-1 (Liberopoulos 15-penalty, Ziebig 51-autogol / Rangelov 11-penalty). La oaspeţi, Emil Jula a jucat 79 de minute, iar Ovidiu Burcă a rămas pe banca de rezerve.

Hamburg - Hoffenheim 1-0 (Pitroipa 28)

Hertha - Borussia Dortmund 1-3 (Rafael 54 / Frei 25, Kehl 63, N. Valdez 83). La gazde, Maximilian Nicu a evoluat titular până în minutul 67.

VfL Wolfsburg - Bayern Munich 5-1 (Gentner 44, Dzeko 63, 66, Grafite 74, 77 / Toni 45)

Duminică:

FC Koln - Bayer Leverkusen 0-2 (Kiessling 66, Helmes 76)

Karlsruhe - Borussia Monchengladbach 0-0

Werder Bremen - Hannover 96 4-1 (Pizarro 41, 80, 84, Diego 78 / Krzynowek 69)

Clasament: 1. Wolfsburg 51p, 2. Hamburg 51p, 3. Hertha 49p,.. 5. Stuttgart 45p.., 11. FC Koln 32,.. 17. Cottbus 20p, 18. Karlsruher 178p.