Franţa - PSG a fost eliminată din optimile Cupei de o echipă din liga a treia

Ocupanta poziţiei secunde în Ligue 1, Paris Saint-Germain, a pierdut, miercuri, cu scorul de 1-3, pe terenul lui Rodez Aveyron, formaţie din al treilea eşalon fotbalistic, şi a ratat accesul în sferturile de finală ale Cupei Franţei.

Gruparea pariziană a deschis scorul în minutul 9, prin S. Traore, însă gazdele au egalat graţiei reuşitei lui Choplin (45). Întrucât la finalul celor 90 de minute regulamentare cele două echipe se aflau la egalitate, s-a intrat în prelungiri, iar Rodez a punctat de două ori prin Choplin (114) şi Pacios (118).

Antrenorul lui PSG, Paul Le Guen, a trimis în teren un prim "11" în care s-au regăsit Hoarau, golgheterul la zi din Ligue 1, Luyindula, Chantome, Pancrate sau Landreau, iar pe parcurs au mai intrat Giuly şi Kezman.