FINAL: Gloria Buzău - Unirea Urziceni 1-5

Ocupanta locului 2 în Liga I, Unirea Urziceni, a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 5-1, ultima clasată, Gloria Buzău, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I.

Gloria Buzău - Unirea Urziceni 1-5

Componenţa echipelor:

Gloria Buzău: Mincă - Cojocnean, Raţiu, Teuşan (Vlaicu 39), Mera - Sandu, Moreira, I. Matei, D. Sanchez (Luis Dias 68) - Mansour, Axente (Vigariu 46). Antrenor: Constantin Cârstea.

Unirea Urziceni: Alrauskis - Nicu, Galamaz, Bruno Fernandes, Bordeanu - I. Apostol, Gomez (Burns 46), T. Bălan (Todoran 62), Pădureţu - Bilaşco, Rusescu (Onofraş 78). Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Ionel Popa, Bogdan Velicu.

Observatori: Florin Halagian, Daniel Prodan

Min. 1 A început meciul

Min. 5 0-1 Bilaşco (Unirea Urziceni) a marcat din interiorul careului, după ce balonuk a ajuns la el deviat de apărarea gazdelor, la un şut de la distanţă.

Min. 23 Mera (Gloria Buzău) a fost eliminat pentru un henţ în careu, iar Unirea Urziceni a primit penalty.

Min. 24 0-2 Pădureţu (Unirea Urziceni) a transformat lovitura de la 11 metri.

Min. 25 0-3 Rusescu (Unirea Urziceni) a ridicat scorul la 3-0, înscriind cu un şut din afara careului.

Min. 35 0-4 Bilaşco (Unirea Urziceni) reuşeşte dubla, înscriind un gol superb, cu un lob din afara careului.

Min. 42 1-4 David Sanchez (Gloria Buzău) a marcat dintr-o lovitură liberă executată din apropierea liniei de margine. Mingea trimisă de el s-a dus direct în vinclu, surprinzându-l pe Arlauskis, care avansase aşteptând o centrare în careu.

La pauză, oaspeţii conduc cu 4-1, după o primă repriză în care Gloria Buzău a fost aproape inexistentă pe teren.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 65 Gol turcesc al oaspeţilor. Iulian Apostol a reluat din voleu, după o centrare a lui Nicu, însă mingea s-a oprit în plasa laterală.

Min. 90+1 Încă un jucător al gazdelor, Sandu, este eliminat.

Min. 90+2 1-5 I. Apostol (Unirea Urziceni) înscrie cu capul, din careul mic, după o lovitură liberă executată de Pădureţu.

Fluier final. Oaspeţii se impun lejer, cu scorul de 5-1.