FINAL / FC Vaslui - Farul Constanţa 4-2

FC Vaslui s-a impus, cu scorul de 4-2, în meciul de pe teren propriu cu Farul Constanţa, din etapa a 21-a a Ligii I.

FC Vaslui - Farul Constanţa 4-2

Componenţa echipelor:

FC Vaslui: Kuciak - Akakpo, Cânu, Farkas, Hugo Luz - Gheorghiu (Burdujan 70), Ljubinkovici, Pavlovici, Milisavijevici (Buhăescu 86) - Wesley (Genchev 58), Kirovski. Antrenor: Viorel Moldovan.

Farul Constanţa: Vlas - Băcilă, Pahor, Rastovaci, Vukomanovici - Voiculeţ, Pătraşcu, Rusmir (Gerlem 52), Mendy (Pantelie 77) - Chico, Nanu (C. Matei 86). Antrenor: Ion Marin.

Arbitri: Augustus Constantin - Dan Roşu, Iulian Radu.

Scor final, 4-2.

Min. 73 4-2 Chico (Farul) a înscris cu latul, după o centrare a lui Gerlem.

Min. 70 Jocul nu mai are nimic din ritmul din prima parte, iar ocaziile au lipsit cu desăvârşire.

S-a reluat jocul de la Vaslui.

Pauză. Primă repriză spectaculoasă la Vaslui, în care s-au marcat cinci goluri. Vasluienii şi-au dominat fără drept de apel adversarul, care a reuşit să înscrie printr-un fundaş central.

Min. 43 4-1 Ljubinkovici (FC Vaslui) realizează dubla, învingându-l pe Vlas cu un şut de la mare distanţă.

Min. 40 3-1 Ljubinkovici (FC Vaslui) a refăcut diferenţa de două goluri în numai un minut, îmingând în plasă un balon şutat pe jos de un coechipier.

Min. 39 2-1 Pahor (Farul) a redus din diferenţă înscriind cu capul, din apropiere.

Min. 31 2-0 Wesley (FC Vaslui) a majorat avantajul gazdelor, înscriind cu capul, din şase metri, după o centrare a lui Milisavijevici.

Min. 27 Kirovski, ultima achiziţie a Vasluiului, a marcat, însă golul nu a fost validat, deoarece macedoneanul fusese semnalizat în ofsaid. Cvasidebutantul atacant rămâne, astfel, cu doar două goluri în Liga I, ambele marcate etapa trecută, cu Gloria Bistriţa.

Min. 20 Vasluienii sunt cei care dictează ritmul, iar constănţenii par derutaţi. Wesley a trecut pe lângă golul doi al gazdelor, când un balon trimis de el cu capul spre poartă a trecut puţin peste transversală.

Min. 10 1-0 Hugo Luz (FC Vaslui) a deschis scorul cu un şut de la marginea careului, care a trimis mingea direct în vinclul porţii apărate de Adrian Vlas.