FINAL/ FC Braşov - Ceahlăul Piatra Neamţ 1 - 0

FC Braşov câştigă partida cu Ceahlăul din etapa a 6-a, scor 1-0, şi rămâne astfel fără gol primint pe teren propriu. FC Braşov este în continuare liderul Ligii I.

FC BRAŞOV - CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ 1 - 0

Componenţa echipelor:

FC Braşov: D. Coman - Ezequias, Abrudan, N. Diogo, Rui Duarte - C. Munteanu, N. Grigore, Ilyeş, M. Cristescu (Roman 60, Piţurcă 72) - Hadnagy (Sburlea 60), Zaharia. Antrenor: Viorel Moldovan.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Roheţki - Ferariu, Alexandru Forminte, Andrei Viţelaru, Daniel Barna, Ionuţ Bădescu - Vlad Achim, Onciu, Eugeniu Cebotaru - Doicaru (Vinicius 55), Gafiţa (Burlacu 70). Antrenor: Florin Marin.

Arbitri: Ciprian Danşa - Zoltan Szekely, Miclos Nagy

Cele mai importante faze ale meciului:

Min 90: Nemţenii au o mare oportunitate de a egala, însă Achim tratează superficial faza şi execută dezamăgitor o lovitură liberă din 20m

Min 84: Mare ocazie la poarta lui Coman unde Vinicius îl angajează pe Cebotaru care ratează incredibil

Min 81: Şut plasat al lui Munteanu din fază fixă însă Roheţki scoate mingea de pe spaţiul porţii

Min 75: Zaharia cade uşor în careul advers şi se acordă penalty.

Min 72: Roman este scos pe braţe în afara terenului, acuzând o accidentare dură. Acesta nu mai poate continua şi este schimbat deşi abia intrase în minutul 60.

Min 58: Hadnagy este lansat de Munteanu, scapă singur în careu, trece şi de Roheţki însă intrat în unghi închis trimite în bară din 3 metri!!

Min 54: Viţelaru trimite din 20m mult peste poarta lui Coman irosind astfel un contraatac fulger al nemţenilor.

Min 41: Ilyeş ratează o mare ocazie pentru braşoveni, trimiţând din 4 metri mult peste transversală.

Min 38: Lovitură liberă pentru Braşov de pe linia careului moldovenilor. Ilyeş execută cu dreptul în zid, însă lovitura se repetă. A doua execuţie se opreşte tot în zid

Min 30: Hadnagy trimite cu capul din careu şi aduce primul şut pe spaţiul porţii Ceahlăului

Min 22: Lovitură de colţ pentru moldoveni, mingea ajunge la Viţelaru, dar acesta greşeşte prelungirea pe spate

Min 10: Zaharia încearcă un şut de la 20 de metri, mingea se duce lângă fanionul de la colţul terenului