FINAL / Anderlecht - FC Timişoara 3 - 1, în faza a patra a grupei A a Ligii Europa

FC Timişoara a pierdut fără drept de apel în faţa belgienilor de la Anderlecht, scor 1-3, în faza a patra a grupei A a Ligii Europa.

Componenţa echipelor:

Anderlecht: Proto - Gillet, Mazuch, Juhasz, Deshacht - Biglia, Sare, Kanu (Legear 62) - Lukaku (Frutos 75), Suarez, Boussoufa. Antrenor: Ariel Jacobs.

FC Timişoara: Pantilimon - Bonfim, Scutaru, Nibombe, Maxim - Art. Karamian (Curtean 80), Bourceanu (Stancu 68), Alexa - G. Bucur (Goga 76), Parks, Magera. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitri: Tony Chapron - Emmanuel Boisdenghien, Johann Perruaux - Oliver Thual, Clement Turpin (toţi din Franţa);

Cele mai importante faze ale meciului:

Fluier final al meciului.

Min 90: Meciul va fi prelungit cu 8 minute, după întreruperea de la începutul reprizei

Min 85:  Centrare de pe stânga, Pantilimon reţine în ultimul moment în faţa lui Frutos

Min 72: Mare ocazie pentru Timişoara, Magera şutând din afara careului puţin peste poarta lui Prato

Min 44: Minge pentru Suarez, dar Maxim respinge in extremis în corner

Min 41: Timişorenii ies cu mingea jos din propriul careu, dar belgienii se repliază rapidşi recuperează mingea.

Min 35: Lovitură liberă pentru belgieni, centrare pentru Mazuch, care însă nu ajunge la balon.

Min 20: Corner pentru Anderlecht, centrează Boussoufa, dar centralul Chapron fluieră fault în atac.

Min 12: Ocazie mare a Timişoarei, Parks fiind aproape de gol după o cursă a lui Bucur pe stânga

Min 4: Şut de la distanţă al belgienilor şi mingea trece pe lângă poarta lui Pantilimon

Clasament grupa A:

1 Anderlecht 8p
2 Ajax 8p
3 FC Timişoara 2p
4 Dinamo Zagreb 0p
*Dinamo Zagreb a fost penalizată de UEFA cu 3 puncte, pentru incidentele create de suporteri la meciul tur cu Timişoara.