FC Timişoara a escaladat Ceahlăul şi este lider în Liga I

FC Timişoara rămâne singura echipă din Liga I neînvinsă după 10 etape şi a urcat pe primul loc în clasament, după ce a nimicit Ceahlăul, scor 6-0, sâmbătă, într-un meci în care Magera, Chiacu şi Goga au reuşit câte o dublă.

Favorită certă în disputa cu nemţenii, aflaţi pe penultimul loc în Liga I, şi având şansa de a deveni lider în Liga I, FC Timişoara nu a stat mult pe gânduri şi şi-a lovit adversarul încă din start, prin două goluri marcate de Magera (1) şi Chiacu (4). Aşa cum era de aşteptat, Ceahlăul s-a închis apoi foarte bine în apărare, blocând culoarele spre poarta lui Lipitor, iar până la pauză scorul nu a mai suferit modificări.

La reluare, însă, s-a repetat scenariul din prima repriză, iar bănăţenii au punctat din nou foarte rapid, cehul Lukas Magera reuşind dubla (50). Deşi s-au mulţumit să se apere sârguincios, fără a se avânta prea mult spre poarta lui Pantilimon, nemţenii au avut, fără voia lor, o mare ocazie de a marca, o minge bâlbâită în careul gazdelor lovind bara (73).

Speriaţi de faptul că Ceahlăul s-ar putea hotărî să conteze pe teren mai mult decât prin simpla prezenţă, cei de la FC Timişoara s-au năpustit din nou spre careul advers şi, în ultimele şapte minute au mai marcat trei goluri. Dorin Goga a reuşit şi el dubla (83 şi 85), iar Hristu Chiacu nu s-a lăsat nici el mai prejos decât ceilalţi doi marcatori şi a mai punctat o dată chiar în minutul 90.

Timişoara câştigă "doar" cu 6-0, după ce bara s-a opus şuturilor lui Chiacu (44) şi Magera (70). Bănăţenii ajung însă la cota de 7 meciuri fără gol primit în această stagiune, în timp ce Ceahlăul a bifat al şaptelea joc în care nu reuşeşte să înscrie.

CASETA TEHNICĂ:

FC TIMIŞOARA - CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ 6-0 (Magera 1, 50, Chiacu 5, 90, Goga 83, 85)

FC Timişoara: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Scutaru, Maxim (Stancu 64) - Chiacu, Bourceanu (Alexa 60), Vrsic, Curtean (Art. Karamian 46) - Magera, Goga. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Ceahlăul: Lipitor - Burlacu, Forminte, Viţelaru, Barna - Cebotaru (M. Staicu 70), Achim, Onciu, Prodan (Tudosă 59) - Vinicius Fabron (Marc 86), Doicaru. Antrenor: Florin Marin.

Cartonaşe galbene: Bonfim 65 / Burlacu 87

Arbitri: Augustus Constantin - Octavian Şovre, Dragoş Iliescu

Stadion: Dan Păltinişanu; Spectatori: 1.500

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida FC Timişoara - Ceahlăul, scor 6-0.