FC Braşov rămâne lider în Liga I după victoria categorică contra Internaţional Curtea de Argeş

Braşovul continuă să impresioneze în acest sezon de Liga I. Oamenii lui Viorel Moldovan s-au impus cu 3 - 0 în deplasarea de la Mioveni împotriva celor de la Internaţional Curtea de Ageş.

Aflaţi înaintea acestei etape pe primul loc în Liga I, braşovenii au venit la Mioveni cu gândul la cele trei puncte. Şi după cum a început meciul totul părea posibil.

După doar 12 minute Zaharia a fost faultat în careu de către Popa şi Berbecaru a dictat 11 metri şi eliminarea fostului timişorean. Ilyeş nu a avut probleme şi Braşovul visa frumos.

După doar 6 minute, Hadnagy a făcut 2 - 0 pentru ca în minutul 27, Cătălin Munteanu să ducă scorul la 3-0 cu o execuţie de toată frumuseţea.

Şi repriza secundă a fost la discreţia oaspeţilor care îşi puteau mări avantajul dar şutul lui Zaharia din minutul 59 a întâlnit transversala. 3 - 0 şi Braşovul rămâne pe primul loc în Liga I.

CASETĂ TEHNICĂ:

INTERNAŢIONAL CURTEA DE ARGEŞ - FC BRAŞOV 0-3 (Ilyes 13-pen, Hadnagy 15, Munteanu 28)

Curtea de Argeş: M. Popa - Băcilă (Adelkovici 85), Viera, Izvoranu, Neagu (Nasser 30) - E. Kone, Vezan, Voiculeţ, Frăsineanu - Răduţ, Stoianof (Pampea 14). Antrenor: Ştefan Stoica

FC Braşov: Coman (Kajska 48) - Rui Duarte (Voicu 61), Abrudan, Oros, Ezequias - Roman, N. Grigore, Ilyes, C. Munteanu - Hadnagy (Sburlea 79), Zaharia. Antrenor: Viorel Moldovan

Cartonaşe galbene: Vezan 40/Roman 58

Cartonaş roşu: M. Popa 13

Arbitri: Victor Berbecaru - Ioan Onicaş, Iulian Szekely

Stadion: Dacia din Mioveni; Spectatori: 2000

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida Internaţional Curtea de Ageş - FC Braşov, scor 0-3