Farul tot mai aproape de retrogradare după 1-2 la Braşov

FC Braşov a obţinut cu emoţii cele trei puncte pe teren propriu în faţa Farului Constanţa, scor 2-1. Deşi au dominat autoritar în prima repriză, când au marcat şi două goluri, braşovenii au suferit pe final, mai ales după golul consţănţenilor reuşit de Ben Teekloh în minutul 71. În urma acestui rezultat constănţenii par tot mai aproape de eşalonul secund.

Surdu a fost cel care a scos în minutul 16 penalty-ul din care Ilyes a deschis scorul, Surdu fiind faultat de Curcă în careu. După două ratări ale lui Sburlea, tot Surdu a fost cel care a iniţiat al doilea gol al braşovenilor, mijlocaşul gazdelor centrând excelent pentru Sburlea, după ce l-a culcat pe Curcă, atacantul stegarilor având simpla misiune de a împinge mingea în plasă din 2 metri.

În minutul 71 Teekloh a redus din diferenţă, în urma unei centrări din lovitură liberă de la Gerlem.

După acest meci Farul a rămas pe locul 16, cu 23 de puncte, în timp ce FC Braşov a ocupă în continuare locul 8, cu 48 de puncte.