Dinamo a câştigat derby-ul cu CFR, scor 1-0, şi a revenit pe primul loc

Echipa lui Mircea Rednic a trecut fără mari emoţii de CFR Cluj, scor 1-0 şi a revenit pe primul loc în clasament. Dinamo a câştigat prin golul marcat de Ionel Dănciulescu în minutul 44. În prima repriză Marius Niculae a ratat şi un penlty.

Alb-roşii au dominat prima parte a meciului, repriza secunda fiind controlată autoritar de clujeni, care n-au reuşit însă să înscrie, Dolha fiind un adevărat înger păzitor în poarta dinamovistă.

Brigada israeliană de arbitri nu a depăşit media celor româneşti, partida fiind presărată de numeroase decizii greşite ale cavalerilor fluierului.

Tamaş şi Yssouf Kone au fost eliminaţi  în minutele de prelungire ale partidei în urma unei altercaţii.

În urma acestui rezultat, Dinamo a revenit pe primul loc în clasament, cu 58 de puncte, la două puncte de Unirea Urziceni şi la 3 de FC Timişoara. De partea cealaltă, CFR Cluj a rămas pe locul 5, cu 48 de puncte, la egalitate cu Steaua, cele două formaţii fiind despărţite de golaveraj.