Debut cu stângul pentru VfB Stuttgart în Bundesliga. Vezi rezultatele primei etape din Germania!

Adversara Timişoarei în play-off-ul Ligii Campionilor, VfB Stuttgart, a început cu stângul ediţia 2009/2010 din Bundesliga. Formaţia la care este legitimat Ciprian Marica a pierdut cu scorul de 0-2 partida disputată în compania campioanei VfL Wolfsburg, în prima etapă a campionatului Germaniei.

Golurile "lupilor" au fost înscrise de Misimovic (71) şi de golgheterul sezonului trecut, brazilianul Grafite (82).

La Stuttgart, Marica a jucat din minutul 68, când a fost trimis în teren în locul lui Cacau. Internaţionalul român nu a reuşit, însă, să-şi creeze vreo ocazie de gol. Meciul cu Wolfsburg a marcat şi debutul la Stuttgart al noilor achiziţii Alexander Hleb şi Pavel Pogrebniak.

Antrenorul şvabilor, Markus Babbel, a folosit următorii jucători: Lehmann - Trasch, Tasci, Delpierre, Magnin - Khedira, Hitzlsperger, Gebhart (Elson 72), Hleb (Simak 56) - Cacau (Marica 68), Pogrebnyak.

FC Timişoara va întâlni pe VfB Stuttgart în play-off-ul Ligii Campionilor, meciul tur fiind programat pe 18 august, pe stadionul "Dan Păltinişanu", iar returul pe 26 august, în Germania.

Alte rezultate înregistrate în runda inaugurală a Bundesligii:

Sâmbătă:

Borussia Dortmund - FC Koln 1-0 (Matip 75-autogol)

Hertha Berlin - Hannover 1-0 (Kacar 83). La gazde, Maximilian Nicu a jucat până în minutul 78.

FSV Mainz 05 - Bayer Leverkusen 2-2 (Hoogland 60, Gunkel 81 / Derdiyok 42, Kiesling)

FC Nurnberg - Schalke 04  1-2 (Mintal 87 / Kuranyi 35, 50)

Werder Bremen - Eintracht Frankfurt 2-3 (Ozil 13, Sanogo 44 / I. Amanatidis 7, 42, Fenin 71).

Hoffenheim - Bayern Munchen 1-1 (Edu 41 / Olic 25)

Duminică:

SC Freiburg - Hamburger SV 1-1 (Bechmann 65 / Pitroipa 3)

VfL Bochum - Borussia Monchengladbach 3-3 (Azaouagh 51, 52, Sestak 63 / Arango 19, Colautti 26, Brouwers 41).