Daniel Niculae a adus victoria României în amicalul cu Polonia

Daniel Niculae

Naţionala a încheiat anul cu o victorie la limită în amicalul cu Polonia de la Varşovia! Revenit după 13 luni printre tricolori, Daniel Niculae a marcat golul decisiv pentru succesul echipei lui Răzvan Lucescu!

Răzvan Lucescu a început reconstrucţia Naţionalei pe şantierul unde Polonia vrea să găzduiască primul meci al Europenelor din 2012!

Niculae şi Marica au creat prima acţiune periculoasă a tricolorilor, dar şutul atacantului de la Stuttgart a trecut peste.

Polonezii au replicat prin Jelen, dar Pantelimon a respins. Portarul Timişoarei şi-a continuat evoluţia bună, iar la pauză a fost 0-0.

Daniel Niculae a deschis scorul în minutul 59, după o fază la care au mai lucrat Tănase şi Ghioane.

Vârful de la Auxerre a fost aproape de golul doi cinci minute mai târziu, dar nici el nici Gigel Bucur nu au reuşit să-l învingă pe Kusczak.

România a scăpat cu faţa curată în final, când Pantilimon şi apoi Săpunaru s-au opus egalării.

CASETĂ TEHNICĂ:

POLONIA - ROMÂNIA 0-1 (D. Niculae 59)

Polonia: Kuszczak - Kowalczyk, Zewlakov (Sadlok 90+1), Kokoszka, Brozek - Blaszczykowski (Peszko 81), Dudka, Kosowski (Rybus 76) - Jelen, R. Lewandowski (Malecki 70), Obraniak (Guerreiro 81). Antrenor: Franz Smuda.

România: Pantilimon - Maftei (Săpunaru 77), Rădoi, Chivu, Raţ - Roman (Nicoliţă 46), Codrea (Ghioane 51), Apostol, Cr. Tănase (Goian 69) - D. Niculae, Marica (Bucur 61). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: R. Lewandowski 16, Kokoszka 28 / Codrea 25

Stadion: Legia (Varşovia); Spectatori: 4.000

Arbitri: Partida a fost condusă de un arbitru israelian, el fiind ajutat la cele două tuşe de doi asistenţi din Polonia.

Vezi aici cum s-a desfăşurat amicalul Polonia - România, scor 0-1