Cupa României: Astra merge în sferturi după ce elimină Timişoara la penalty-uri!

Astra a produs prima mare supriză a optimilor, după ce eliminat-o pe FC Timişoara, la penalty-uri. La finalul timpului regulamentar, cele două echipe se aflau la egalitate, scor 1-1, după reuşitele din prima repriză ale lui Miranda, respectiv Parks. În prima repriză a prelungirilor atât Astra cât şi Timişoara au punctat din nou şi au ajuns la penalty-uri, unde Mera a ratat şi a trimis gruparea ploieşteană în sferturile Cupei.

FC Timişoara este singura echipă care nu a pierdut în acest sezon vreo confruntare cu echipe româneşti, iar invincibiltatea trupei lui Sabău are toate şansele să se menţină şi după meciul de Cupa României de la Ploieşti.

Gazdele de la Astra sunt mai mult cu gândul la menţinerea în prima divizie, pe când bănăţenii ştiu că le este la îndemână să obţină accesul spre Europa prin intermediul acestei competiţii.

Componenţa echipelor:

Astra: Miron - Rohat, Crăciun, Sandu, Vlaicu - Takayuki, V. Gheorghe, Paulinho, Strătilă (G. Păun 76) - L. Ganea (Djokic 91), Miranda. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Timişoara: Taborda - Stancu, Brezinsky, Luchin, Maxim - Borbely, Cl. Ionescu (Vrsic 65), Chiţu, Curtean - Magera, Parks (Chiacu 71). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cele mai importante momente ale meciului:

19. FC Timişoara. Mera ratează şi Timişoara este eliminată! Astra se califică în sferturi.

4. FC Timişoara. Miron scoate şi el şutul lui Curtean.

......................................................................................................

Min. 105+1 Ratare pentru Astra, Seto trimite pe lângă poarta timişoreană, de la 14 metri

Min. 101 Păun ajunge din nou într-o poziţie bună, dar de această dată este deposedat la timp.

Min. 90+2 Ocazie enormă a Timişoarei. Curtean a şutut puternic pe colţul scurt, din 10 metri, dar Miron a scos în corner.

Min. 90 Trei minute de prelungire a timpului regulamentar.

Min. 89 Curtean trage puţin pe lângă vinclu, de la marginea careului de 16 metri.

Min. 87 Păun îşi încearcă norocul de la 30 de metri, dar mingea trece mult peste transversala porţii lui Taborda.

Min. 85 Timişoara joacă finalul timpului regulamentar în inferioritate numerică. Borbely a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat!

Min. 78 Chiţu face o acţiune frumoasă până la marginea careului mare al gazdelor, dar nu are forţa necesară de şuta, iar Miron reţine fără probleme.

Min. 68 Parks este pe punctul de a scăpa singur cu Miron, dar este deposedat în ultimul moment de Rohat.

Min. 61 Încă un şut la poarta lui Taborda. Sandu a trimis însă pe lângă stâlpul din stânga.

Min. 60 Miranda îi păcăleşte pe apărătorii bănăţeni, scapă singur cu Taborda, îl driblează, dar intră în unghi şi şutează peste poartă.

Min. 58 Curtean trage puţin pe lângă, din lovitură liberă de la 20 de metri.

Min. 57 Gazdele mai trec o dată pe lângă 2-1. Centrarea lui Paulinho, din lovitură liberă, este reluată cu capul, puţin peste bară, de Crăciun.

Min. 48 Mare ocazie a Astrei. Paulinho îl driblează pe portarul Taborda, dar când să reia în poarta goală este blocat de Maxim.

Min. 39 Parks pleacă de la limita ofsaidului, scapă singur cu Miron, însă portarul gazdelor reuşeşte să respingă.

Min. 34 Chiţu trage peste transversala Astrei, din 14 metri.

Min. 30 Un-doi Paulinho-Miranda finalizat cu şutul pe lângă poartă al primului.

Min. 28 Bară a Astrei, mingea revine la Paulinho care rămâne singur cu Taborda, însă portarul Timişoarei apără!

Min. 14 Acţiune şnur a gazdelor, dar Paulinho finalizează defectuos, din 16 metri, mingea ducându-se mult pe lângă poarta lui Taborda.

Min. 8 Gazdele prind curaj. Strătilă trage pe poartă, dar Taborda reţine.