CM 2010: Rusia-Slovenia 2-1, în meciul tur din barajul de calificare

Echipa pregătită de Guus Hiddink a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia similară a Sloveniei, în meciul tur din barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2010, informează site-ul oficial al FIFA.

Golurile gazdelor au fost înscrise de Bilyaletdinov, în minutele 40 şi 51, în timp ce Pecnik a redus din diferenţă în minutul 87.

Guus Hiddink a trimis în teren următorii jucători: Akinfeev - Aniukov, V. Berezuţki, Ignaşevic, Zirkov - Denisov - Semak (Bistrov 60), Bilyaletdinov, Zirianov - Pavliucenko (Sicev 80), Arşavin.

Slovenia a început în următoarea formulă: Handanovic - Brecko, Suler, Cesar, Jokic - Radosavljevic, Koren - Bârsa (Stevanovic 77), Kirm (Pecnik 82) - Novakovic, Dedic (Ljubijanikic 67). Antrenor: Matjaz Kek.

La partida condusă de danezul Claus Bo Larsen au asistat 75.000 de spectatori.

Partida retur, Slovenia-Rusia, din barajul pentru CM 2010, se va disputa pe 18 noiembrie.