Clujenii au pierdut şi ultimul meci din Liga Europa

CFR Cluj

Meci fără emoţii la Cluj. PSV era deja calificată de pe primul loc, iar CFR  eliminată din Europa League.

Resemnaţi cu eliminarea din cupele europene, clujenii nu au reuşit un meci prea bun şi parcă erau cu gândul mai mult la vacanţă decât la un meci pentru palmares.

CFR Cluj a pierdut şi ultimul meci din Grupa K a Ligii Europa în faţa olandezilor de la PSV cu scorul de 2-0.

Prima repriză le-a aparţinut în totalitate olandezilor.

Deşi clujenii au avut prima ocazie a meciului, olandezii au fost cei care au deschis scorul. Lazovic a marcat din penalty-ul obţinut de Dzsudzsak, în minutul 18.

Clujenii au început repriza a doua mai în forţă, însă aceştia nu au reuşit să marcheze, Cabrera, Dubarbier şi Deac ratând mai multe ocazii.

Amrabat a majorat diferenţa în minutul 67 când a scăpat singur pe contraatac, a ăntrat nestingherit în careu şi a marcat cu un şut plasat pe lângă Peskovic.

Eliminaţi din cupele europene încă din etapa trecută a grupelor, clujenii rămân cu gândul la celelalte obiective: cupa şi campionatul.

CASETA TEHNICĂ:

CFR Cluj - PSV Eindhoven 0-2 (Lazovic 18, Amrabat 46)

Componenţa echipelor:

CFR Cluj: Peskovic - Tony, Mureşan, Cabrera, Panin - Juan Culio, Andre Leao (Traore 75),  E.Dică,  Dubarbier (Buş 85) - Kone (Mara 78), Deac.  Antrenor: Andrea Mandorlini

PSV Eindhoven: Isaksson - Marcellis, Rodriguez, Ooijier, Pieters - Afellay (Koevermans 66), Simons, Bakkal - Lazovic (Vukovic 80), Toivonen,  Dzsudzsak (Amrabat 46). Antrenor: Fred Rutten.

Arbitri:  Said Ennjim - Frederic Cano, Djemen Zitouni - Herve Pikkirillo, Ruddy Buquet - Didier Falcone.

Cartonaşe galbene: Peskovic (20), Panin (61), Tony (63), Leao 72 / Toivonen (45), Pieters (52)

Vezi cum s-a desfăşurat partida CFR Cluj - PSV Eindhoven, scor 0-2