Bucur a adus Timişoarei un egal în Liga Campionilor

FC Timişoara a debutat cu dreptul în preliminariile Ligii Campionilor, banăţenii obţinând un egal împotriva deţinătoarei Cupei UEFA.

Bănăţenii au deschis scorul în minutul 20. Parks a centrat foarte bine pentru golgheterul Bucur care marchează pentru un incredibil Şahtior - Timişoara 0-1.

Cei de la Şahtior încep puternic a doua parte a jocului şi, în minutul 51, Luiz Adriano izbeşte bara transversală a porţii apărate de Costel Pantilimon.

Defensiva românilor a cedat după o oră de joc,  când Gladkiy a marcat cu o lovitură de cap. Şapte minute mai târziu Jadson trimite şi el în transversală cu un şut puternic de la 25 de metri.

Gigel Bucur reuşeşte dubla în urma unui contraatac frumos în minutul 80.

Şahtiorul egalează încă o data în minutul 85, Fernandinho şutând din afara careului.

Returul se va juca peste o săptămână la Timişoara.

Casetă tehnică:

ŞAHTIOR DONEŢK - FC TIMIŞOARA 2-2 (Gladki 61, Fernandinho 86/ G. Bucur 20, 80)
Şahtior: Piatov - Srna, Kucer, Işcenko (Cigrinski 46), Şevciuk (Gladki 46) - Hubschman, Fernandinho - Ilsinho, Jadson, Willian - Luiz Adriano (Aghahowa 81). Antrenor: Mircea Lucescu.

FC Timişoara: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Art. Karamian - Arm. Karamian, Bourceanu, Alexa (Stancu 70), Curtean - Parks (Magera 26), G. Bucur (Cl. Ionescu 90). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Ilsinho 75, Srna 77 / Alexa 37, Art. Karamian 39, Bourceanu 74, Magera 75
Arbitri: Eduardo Gonzalez - Robert Diaz Perez Del Palomar, Javier Aguilar Rodriguez (toţi din Spania)
Stadion: Olimpic (Doneţk); Spectatori: 15.000

Vezi aici desfăşurarea partidei Şahtior - FC Timişoara, scor 2-2