Braşovenii rămân pe primul loc în Liga I, după victoria cu Ceahlăul

FC Braşov continuă să rămână liderul Ligii I! Gaşca lui Moldovan a bătut Ceahlăul cu 1-0 şi rămân fără gol primit pe teren propriu.

Braşovul a câştigat acasă, scor 1-0, cu  nou-promovata, Ceahlăul Piatra Neamţ. Oamenii lui Moldovan au primit uşor un penalty în minutul 77. Robert Ilyeş nu a iertat de la 11 metri, iar Braşovul rămâne lider în România cel puţin pentru o zi.

La 1-0, Abrudan a nimerit bara transversală (min.82). Până la gol, oamenii lui Moldovan au ratat două ocazii cât roata carului.

În prima repriză, Ilyeş a trimis peste din patru metri (min. 42), iar în minutul 59, Hadnagy nu a reuşit să înscrie cu poarta goală.

În minutul 68 al jocului, Mihai Roman, care intrase pe teren abia de 8 minute, s-a accidentat la gleznă după ce a călcat strâmb şi nu a mai putut continua jocul. Antrenorul Viorel Moldovan a fost nevoit să îl înlocuiască cu Alexandru Piţurcă.

Roman venea după evoluţii foarte apreciate la echipa naţională, unde a fost titular în jocul cu Austria, motiv pentru care nici nu a început acest joc ca titular.

Ceahlăul rămâne fără victorie şi fără gol marcat pe terenul Braşovului.