Bănel a ars Gazul cu golul campionatului

Bănel Nicoliţă a reuşit un gol superb în minutul 75 când a marcat cu o foarfecă laterală din şase metri direct sub transversală, în meciul câştigat de Steaua la Mediaş, scor 2-4.

Elevii lui Bergodi au deschis repede scorul în minutul 12 al partidei Gaz Metan Mediaş - Steaua, prin Bogdan Stancu după o pasă genială primită de la Bănel Nicoliţă.

Steliştii s-au relaxat prea repede, iar internaţionalul de tineret de la Gaz Metan, Pârvulescu a reuşit un eurogol şi a egalat.

Steaua a intrat la pauză în genunchi după ce echipa lui Pustai a reuşit şi golul de 2-1 prin Bud după o greşeală de curtea şcolii a defensivei steliste.

Bergodi i-a schimbat pe Grzelak şi Bicfalvi cu Szekely şi Toja, iar Steaua a înscris în 45 de minute de trei ori.

Szekely a egalat cu mult noroc dintr-o lovitură liberă, iar Bănel Nicoliţă a reuşit golul începutului de campionat printr-o foarfecă laterală.

Până la final trupa din Ghencea a mai marcat o dată prin Szekely în urma unui penalty scos de Surdu.

După această victorie Steaua are 10 puncte în Liga I şi aşteaptă liniştită partidă din Europa League cu Şeriff.

CASETĂ TEHNICĂ:

GAZ METAN MEDIAŞ - STEAUA 2-4 (Pârvulescu 17, Bud 34 / B. Stancu 12, Szekely 48, 90, Nicoliţă 77)

Gaz Metan Mediaş: Buchsa - Nohai, Markovic, Hoban, Marovic (Sabou 75) - Kubala, Todea - Dudiţă (Munteanu 67), Eric (Silvăşan 64), Pârvulescu - Bud. Antrenor: Cristian Pustai.

Steaua: Tătăruşanu - Ninu, Ghionea, Rada, P. Marin - Nicoliţă, Bicfalvi (Szekely 46), A. Ionescu, Grzelak (Toja 46) - Kapetanos (Surdu 72), B. Stancu. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Bud 44, Eric 48, Nohai / Szekely 84

Cartonaş roşu: Markovic 90

Arbitri: Alexandru Deaconu - Aurel Oniţa, Dorin Mudura

Stadion: Municipal (Mediaş). Spectatori: 4.500

Vezi cum s-a desfăşurat partida Gaz Metan Meadiaş - Steaua 2-4