Atletism: Angela Moroşanu, locul 4 la 400 de metri garduri în finala IAAF de la Salonic

Atleta română Angela Moroşanu a terminat, duminică, pe locul 4 în proba de 400 de metri garduri, fiind cronometrată cu timpul de 54:62 secunde, în finala IAAF de la Salonic (Grecia), informează site-ul oficial al competiţiei.

Pentru performanţa sa, Angela Moroşanu va primi un premiu în valoare de 7.000 de dolari.

Pe primul loc s-a clasat Melanie Walker (Jamaica), cu timpul de 53:36 secunde, urmată de compatrioata sa Kaliese Spencer (53:99 secunde). Pe ultimul loc al podiumului a ajuns Josanne Lucas, din Trinidad Tobago, cu timpul de 54:31 secunde.

Anca Heltne a ocupat locul 8 la aruncarea greutăţii din cadrul finalei IAAF de la Salonic

Atleta română Anca Heltne a terminat, duminică, pe locul 8 în proba de aruncarea greutăţii, cu o performanţă de 17,68 metri, în finala IAAF de la Salonic (Grecia), informează site-ul oficial al competiţiei.

Pentru performanţa sa, Anca Heltne va primi un premiu în valoare de 2.000 de dolari.

În concursul de la Salonic, România va mai fi reprezentată de Nicoleta Grasu, la aruncarea discului. Până acum, România a mai fost reprezentată la acest concurs de Ancuţa Bobocel (locul 9 la 3.000 de metri obstacole), Angela Moroşanu (locul 4 la 400 de metri garduri) şi Monica Stoian (locul 7 la aruncarea suliţei).