VIDEO | Victorie cu emoții pentru Gaz Metan Mediaș, la Clinceni! Edi Iordănescu a fost eliminat

Gaz Metan Mediaș a câștigat meciul din deplasare cu Academica Clinceni, scor 3-2, în etapa a 25-a din Liga 1. Ilfovenii au condus, apoi au fost aproape de egalare pe final de partidă. Antrenorul medieșenilor, Edi Iordănescu, a fost eliminat de către arbitru.

Academica Clinceni a deschis scorul în minutul 3. Jakub Vojtus a fructificat centrarea perfectă a lui Merloi, din corner.

Gaz Metan Mediaș a întors scorul până la pauză, după reușitele lui Nasser Chamed (36′) și Ioan Hora (41′).

Echipa lui Edi Iordănescu a început bine și repriza a doua, iar Sergiu Buș a dus scorul la 3-1, în minutul 49.

În minutul 82, arbitrul a acordat penalty pentru Academica Clinceni, după un henț în careu. Jakub Vojtus a transformat lovitura de la 11 metri.

Câteva minute mai târziu, antrenorul oaspeților, Edi Iordănescu, a fost eliminat pentru proteste.

În prelungirile meciului, Academica Clinceni putea să egaleze, dar șutul lui Merloi a lovit bara transversală.

Clinceni: Miguel Santos – Kontoes, Bejan, Munoz, Dobrescu – A. Şut (Ventura 64′), Cebotaru (Achim 82′) – Merloi, Vojtus, Buziuc (Ion 52′) – Moussa. Antrenor: Ilie Poenaru.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Butean, R. Popa, Larie, Velisar – Fofana, Droppa – D. Cardoso (Diakota 65′), I. Hora (De Moura 78′), Ciocan (Chamed 9′) – Sg. Buş. Antrenor: Edward Iordănescu.

Vezi mai multe detalii pe realitateasportiva.net.