VIDEO | Simona Halep, campioană la Dubai! Victorie dramatică împotriva Elenei Rybakina, în tiebreak-ul setului decisiv

Simona Halep a cucerit astăzi primul trofeu din 2020 în finala turneului de la Dubai, Emiratele Arabe Unite.

UPDATE 19:41 Victorie incredibilă pentru Simona Halep, care este noua campioană de la Dubai! Românca a câștigat tiebreak-ul cu 7-5.

Cele mai importante momente din meci pot fi văzute pe site-ul realitateasportiva.net.

Este cel de-al 20-lea trofeu din carieră pentru Simona Halep (28 de ani, locul 2 WTA). Românca a mai câștigat turneul de la Dubai în 2015.

UPDATE 19:30 Este un meci de mare luptă! Scorul în setul decisiv este 6-6, iar campioana va fi decisă în tiebreak.

UPDATE 18:37 Urmează setul decisiv! Simona Halep a câștigat setul doi cu 6-3.

Cele mai importante momente pot fi văzute pe realitateasportiva.net.

UPDATE 17:50 Simona Halep a pierdut primul set, scor 3-6. Elena Rybakina a servit mult mai bine.

UPDATE 17:20 A început meciul! Fiecare dintre jucătoare și-a făcut serviciul, iar scorul este 1-1.

Desfășurarea partidei poate fi urmărită LIVE VIDEO și LIVE TEXT pe realitateasportiva.net.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finala turneului de la Dubai, Halep – Rybakina, se va juca astăzi, 22 februarie, de la ora 17:00.

Simona Halep (2 WTA), s-a calificat în ultimul act al competiției din Emiratele Arabe Unite, după ce a învins-o pe americanca Jennifer Brady (52 WTA), scor 6-2, 6-0.

”Mi-a plăcut foarte mult! Este cel mai bun meci al meu de la Dubai! Îmi place foarte mult să joc aici și le mulțumesc tuturor fanilor.

Am luptat pentru fiecare minge, am luptat și am muncit din greu. Zi de zi am crescut nivelul. La meciul cu Ons Jabeur nici nu mi-am dat seama că a avut minge de meci”, a spus Halep la finalul meciului cu Brady.

Pentru Simona, aceasta este prima finală o va disputa după ce a câştigat turneul de la Wimbledon de anul trecut.

Sportiva româncă va evolua în finală împotriva Elenei Rybakina, locul 19 WTA, în vârstă de 20 de ani.

Sportiva din Kazahstan a trecut în penultimul act al competiției de Petra Martic, scor  7-5(5), 7-6(2).

”Este o adversară foarte dificilă, puternică și va fi o provocare să joc împotriva ei. Am venit aici să câștig și să joc cât se poate de bine”, a declarat Simona despre adversara sa.

Turneul de la Dubai oferă premii totale în valoare de 2.9 milioane de dolari.

Câștigătoarea va primi 470 de puncte WTA și 696.860 de dolari.

Halep a câștigat turneul de la Dubai în 2015, iar anul trecut a ajuns în faza sferturilor de finală, fiind eliminată de către Belinda Bencic, care a cucerit trofeul.

Marele meci dintre Simona Halep și Elena Rybakina este LIVE VIDEO BLOG de la ora 17:00 pe realitateasportiva.net.