Sorana Cîrstea a învins-o pe Jelena Jankovic în primul tur la Madrid. Când joacă Halep

Sorana Cîrstea a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic, cu 6-4, 6-3, duminică, în runda inaugurală a turneului WTA Premier de la Madrid.

Cîrstea (26 ani, 131 WTA), aflată în cursă de revenire în topul ierarhiei, s-a impus într-o oră și 20 de minute în fața unei adversare experimentate (31 ani), care ocupă locul 23 în lume. Sorana conduce acum cu 4-3 meciurile directe, după ce Jankovic câștigase confruntarea precedentă, în 2014, la Roland Garros, 6-1, 6-2 în turul al treilea, scrie agerpres.ro.

Românca și-a asigurat un cec de 28.220 euro și 65 de puncte WTA, iar următoarea adversară va fi o altă jucătoare din spațiul ex-iugoslav Danka Kovinic (Muntenegru), care a trecut cu 6-4, 6-2 de italianca Roberta Vinci, a șaptea favorită. Cîrstea și Kovinic (21 ani, 47 WTA) sunt la egalitate, 1-1, în meciurile directe, după ce Danka s-a impus în 2015 la Osprey în primul tur, cu 6-1, 7-5, iar Sorana a învins anul acesta la Rio, în sferturi, cu 6-1, 6-2.

În schimb, Monica Niculescu (28 ani, 31 WTA) a fost învinsă neașteptat de americanca Louisa Chirico (19 ani, 133 WTA), venită din calificări, cu 7-5, 6-1.

Tot duminică, în primul tur la Madrid, joacă și Irina Begu (cu canadianca Eugenie Bouchard) și Simona Halep (cu japoneza Misaki Doi).