Miercurea Ciuc - Steaua; 4-2

Miercurea Ciuc a învins cu 4-2 pe Steaua Bucureşti, în prima partidă a finalei Ligii Naţionale de Hochei. Meciul s-a jucat pe patinoarul Vakar Lajos din Ciuc.

Cu 3000 de spectatori în tribune care şi-au susţinut favoriţii din primul până în ultimul minut, ciucanii au marcat singurul gol al primei părţi în minutul 17 prin Elekes, care a profitat de o greşeală a lui Pisarenko.

În partea secundă, gazdele duc scorul la 2-0, gol marcat de slovacul Strapko. Stelistul Sergey Sadyi reduce din diferenţă cu un şut de la linia albastră, iar repriza se încheie cu 2-1 pentru ciucani.

Ultima parte a fost şi cea mai spectculoasă. Răzvan Lupaşcu a egalat pentru oaspeţi din pasa lui Geru, dar Miercurea Ciuc a revenit prin golurile lui Erwin Moldovan şi Kavulic şi a câştigat primul meci al finalei Ligii Naţionale.