Lovitura anului în tenisul mondial a fost reuşită de jucătoarea din România

<p>Monica Niculescu&nbsp;</p>

Jucătoarea Monica Niculescu, locul 49 WTA şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Guangzhou, după ce a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-2, pe suedeza Rebecca Peterson, locul 147 WTA, venită din calificări, după un meci de peste două ore.

Punctul decisiv a fost însă de-a dreptul halucinant. Monica a scăpat racheta din mână după ce a lovit, însă adversara sa a trimis în fileu

În faza următoare, Niculescu va evolua împotriva sportivei Yanina Wickmayer din Belgia, locul 56 WTA, care a învins-o, tot miercuri, cu scorul de 6-3, 6-4, pe Monica Puig din Puerto Rico, locul 106 WTA, după o oră şi 28 de minute. Niculescu şi Wickmayer s-au întâlnit de patru ori până în prezent, iar scorul partidelor lor este 2-2, românca impunându-se în ultimele două meciuri, ambele disputate în 2013.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 6.175 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.