România, două medalii aur și una de argint la Europenele de Judo de cadeți de la Ploiești

România a câșigat două medalii de aur și una de argint la Openul European de cadeţi, de la Ploieşti.

Update 17:40

Andrei Pîrloga a câștigat aurul pe tatami în finala categoriei de 73 de kilograme. Potrivit directorului Judo for România, Andrei a condus meciul, dar a primit și două avertismente.

Totodată, Paula Gliga a pierdut finala la categoria 57 de kilograme, primind medalia de argint.

Sportivul Eduard Șerban a câștigat și el medalia de aur în finala categoriei 90 de kilograme, aceasta fiind a doua medalie de aur pentru țara noastră câștigată în cadrul competiției de la Ploiești.

--------------------------

Astfel, Eduard Şerban la categoria 90 de kilograme, Paula Gliga la categoria 57 kg şi Andrei Pîrloga la 73 kg vor lupta pentru medaliile de aur.

Reamintim, ieri, am obţinut 2 medalii în prima zi. Bronz la fete la categoria 40 de kg şi argint la băieți, categoria 66 de kilograme. Competiția continuă şi azi la Sala Olimpia din Ploieşti, unde aproape 600 de sportivi fac spectacol pe tatami.

La Openul European de cadeţi, (sub 18 ani), participă aproape 600 de sportivi din 27 de ţări. România este reprezentată de 115 judoka, 70 de băieţi şi 45 de fete.