JO 2016. Atletism. Andreea Arsine, locul 45, Rodean şi Ştef, pe 50, respectiv 57, la 20 km marş

Atleta Andreea Arsine s-a clasat, vineri, pe locul 45, în proba de 20 kilometri marş, iar Ana Veronica Rodean a încheiat pe locul 50 şi Claudia Ştef pe 57, la Jocurile Olimpice de la Rio.

Andreea Arsine a încheiat cursa de 20 de kilometri cu timpul de 1:38.16 ore (locul 45),  Ana Veronica Rodean a fost a 50-a (1:38.42), iar Claudia Ştef a 57-a (1:41.47).

Medalia de aur a fost câştigată de Hong Liu (China, 1:28.35 ore), iar pe podium au mai urcat Maria Guadalupe Gonzalez (Mexic, 1:28.37) şi Xiuzhi Lu (China, 1:28.42).

Delegaţia României la JO de la Rio include 22 de atleţi, iar din cei care au luat startul în calificări niciunul nu a trecut în faze superioare până în prezent. În competiţie au mai rămas atleţii tricolori Marius Viorel Ionescu, Nicolae Soare (la maraton), respectiv Sanda Belgyan, Anamaria Ioniţă, Andrea Mikloş şi Adelina Pastor (ştafeta de 4×400 m).

Din lotul României a făcut parte şi săritorul în înălţime Mihai Donisan, care a părăsit satul olimpic la câteva zile după ce a ajuns la Rio, după ce un test la meldonium a fost găsit pozitiv şi a fost suspendat de către IAAF.

Competiţia de atletism la Jocurile Olimpice de la Rio se încheie, duminică, în ultima zi a competiţiei.