UPDATE. HALEP-BEGU, în sferturi la Madrid. Simona Halep s-a calificat în semifinale

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid, după ce a învins-o pe Irina Begu în trei seturi.

UPDATE: Halep - Begu 6-3, 0-6, 6-1. GAME, SET, MECI! Simona Halep fructifică a doua minge de meci de care a beneficiat și e calificată în semifinale.

Irina Begu câştigă setul 2, cu 6-0.

Simona Halep şi-a adjudecat primul set cu 6-3.

Cum a decurs primul SET.

Simona şi Irina s-au mai întâlnit până acum de 3 ori, Halep impunându-se de fiecare dată. De altfel, Begu nu a reuşit să-i ia niciun set până acum sportivei din Constanţa.

Simona Halep s-a calificat în sferturi după ce a întrecut-o pe elveţianca Timea Bacsinszky în două seturi, 6-2, 6-3. Simona Halep (24 ani, 7 WTA), a şasea favorită a competiţiei, s-a impus după o oră şi 12 minute în faţa lui Bacsinszky (26 de ani, 15 WTA), care a fost cap de serie N. 10 în turneul de la Madrid. Halep şi-a asigurat un cec de 114.560 euro şi 215 puncte WTA.

Irina Begu s-a calificat în sferturi după ce a întrecut-o pe Christina McHale (SUA), cu 6-7 (6), 6-4, 6-4. Begu (25 ani, 34 WTA) s-a impus după două ore şi 37 de minute în faţa unei adversare de 23 de ani, care ocupă locul 59 în lume. Begu şi-a asigurat un cec de 114.560 euro şi 215 puncte WTA.

Iată programul zilei de joi în cadrul turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid:

Ora 13:00 Louisa Chirico (SUA, 130 WTA) - Daria Gavrilova (Australia, 39 WTA)

Ora 15:00 Simona Halep (România, 7 WTA) - Irina Begu (România, 34 WTA)

Ora 16:00 Sorana Cîrstea (România, 127 WTA) - Dominika Cibulkova (Slovacia, 38 WTA)

Ora 22:30 Patricia Ţig (România, 137 WTA) - Samantha Stosur (Australia, 23 WTA)