DOLIU în lumea sportului: o legendă din fotbal a murit, la 83 de ani

Atacantul Viktor Ponedelnik, autorul golului care a adus URSS titlul european, a decedat, sambata, la varsta de 83 de ani, informeaza lequipe.

In finala Campionatului European din 1960, disputata pe Stadionul Parc des Princes din Paris, Ponedelnik a marcat, in prelungiri, golul victoriei in meciul cu Iugoslavia, aducand astfel singurul trofeu important la nivel de echipe nationale pentru fotbalul sovietic. Dupa 90 de minute, scorul a fost 1-1, iar Ponedelnik a inscris in minutul 113.

Intr-o perioada cu putine meciuri internationale, Poendelnik a marcat 20 de goluri in 29 de partide disputate pentru URSS.

La nivel de club, el a evoluat pentru echipele Rostelmas Rostov pe Don (actuala FC Rostov), FC SKA Rostov pe Don, TSKA Moscova si Spartak Moscova, retragandu-se din activitate in 1966.