Biatlon. Cornel Puchianu, pe locul 14 în prima etapă a sezonului

Martin Fourcade, cvintuplu câștigător al Cupei Mondiale de biatlon, s-a impus vineri în prima etapă din acest sezon individual 20 km, în Ostersund (Suedia), în timp ce românul Cornel Puchianu a obținut un excelent loc 14.

Fourcade, la a 50-a victorie din carieră (48 în Cupa Mondială), a fost cronometrat în 51 min 33 sec 8/10, cu două ratări la sesiunea de tir (penalizare de două minute), urmat de norvegianul Johannes Thingnes Boe, la 29 de secunde 5/10, tot cu două ținte ratate. Podiumul a fost completat de belarusul Vladimir Cepelin, sosit la 1 min 24 sec 3/10 (o ratare), etc.

Puchianu a ocupat locul 14, la 3 min 33 sec 5/10 de învingător (3 ținte ratate), George Buta s-a clasat pe 47, la 6 min 04 sec (3 ratări), iar Marius Ungureanu a terminat pe 72, la 8 min 28 sec 8/10 (4 ratări), 103 sportivi încheind cursa, scrie Agepres.