Au cucerit cupa României!

HCM Minaur Baia Mare a cucerit Cupa României la handbal masculin, duminică, în Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, după ce a învins-o în finală pe Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 31-25 (11-9).

Minaur și-a trecut în palmares a șasea Cupă a României (1978, 1983, 1984, 1989, 1999, 2015). Echipa antrenată de danezul Lars Walther a luat trofeul după un meci pe care l-a dominat și în care au abundat eliminările (nu mai puțin de trei penalizări cu câte două minute pentru schimbări greșite). Doar primele minute de joc au fost echilibrate (2-2, min. 7), după care gazdele au preluat controlul și au condus cu două goluri (4-2, 5-3, 6-4), Energia a egalat (6-6, 7-7), dar băimărenii au punctat de trei ori la rând, pentru 10-7 (25), intrând la pauză cu un avantaj de două goluri, 11-9. Minaur s-a desprins la patru goluri în min. 34, 14-10, iar în ultimul sfert de oră avantajul a început să crească, la șase goluri, 21-15 (45), apoi la opt goluri, 25-17 (50). Energia a mai redus ecartul, 27-22 (55), dar maramureșenii s-au impus în cele din urmă cu scorul de 31-25.