Sfârșit de drum pentru Naționala României. Olanda a câștigat cu 0 - 3

Sfârșit de drum pentru Naționala României. Foto: Profimedia

Naţionala României a părăsit Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0 (1-0), marţi seara, pe Football Arena din Munchen, în optimile de finală.

România a început meciul foarte bine, având primele ocazii, dar Olanda a reușit să marcheze primii prin Gakpo, la prima lor ocazie importantă. La pauză, scorul era 1-0 pentru echipa lui Ronald Koeman, iar jucătorii antrenați de Edi Iordănescu au încercat să egaleze în partea secundă, dar fără succes, nefiind capabili să creeze oportunități clare de gol.

La pauza meciului, Donyell Malen a fost adus pe teren și schimbarea s-a dovedit a fi extrem de benefică, deoarece jucătorul olandez a marcat de două ori (la minutele 83 și 90+3), stabilind astfel scorul final.

În sferturi, echipa Olandei va întâlni câștigătoarea duelului Austria - Turcia.

Coloane întregi de mașini cu români se îndreaptă spre Munchen înaintea meciului România-Olanda. Orașul, inundat de o „mare galbenă”