România s-a calificat în optimile Euro 2024 după 1-1 cu Slovacia

România a marcat din lovitură de pedeapsă. Foto/Profimedia

Naţionala României s-a calificat în optimile Euro 2024. Naționala a jucat împotriva Slovaciei meciul decisiv pentru calificarea în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal. Partida din ultima etapă a grupei E a început la ora 19.00, la Frankfurt. La fel ca la celelalte confruntări ale “Generaţiei de Suflet”, în tribune sunt zeci de mii de suporteri tricolori.

La meci este prezent şi premierul Marcel Ciolacu.

UPDATE -

La pauză, scorul este 1-1.

Slovacia a deschis scorul în minutul 24, prin Duda. Pentru tricolori a marcat Răzan Marin, în minutul 37, dintr-un penalti acordat pentru un fault la Ianis Hagi.

La partida Ucraina – Belgia, scorul la pauză este 0-0.

Clasamentul grupei E, după o repriză: 1. România – 4 puncte, 2. Belgia – 4 puncte, 3. Slovacia – 4 puncte, 4. Ucraina – 4 puncte.

UPDATE -

Din nou toate echipele din grupa E sunt la egalitate de puncte, de această dată patru puncte. România este lider, urmată de Belgia, Slovacia şi Ucraina.

UPDATE -

Răzvan Marin a egalat în minutul 37, din penalti

Arbitrul a acordat un penalti, după consultarea VAR, pentru un fault în careu asupra lui Ianis Hagi.

UPDATE -

În acest moment, în clasamentul grupei E tricolorii au coborât pe ultimul loc. Slovacia este lider, cu şase puncte, Belgia este pe doi, cu trei puncte, Ucraina este pe trei, cu patru puncte, iar România pe patru, cu trei puncte.

UPDATE -

Slovacia conduce cu 1-0. A marcat Duda, în minutul 24

La meciul Ucraina - Belgia, scorul este 0-0.

UPDATE -

Aproape tot stadionul a intonat la unison imnul naţional.

ŞTIREA INIŢIALĂ

De la aceeaşi oră se dispută în grupa E şi partida Belgia - Ucraina.

România este lider în clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe au câte trei puncte, fiind departajate doar de golaveraj. Pe locul doi este Belgia, pe trei se află Slovacia şi pe patru Ucraina.

În primele două meciuri, România a învins Ucraina, scor 3-0, şi a pierdut cu Belgia, scor 0-2. Slovacia a trecut de Belgia, scor 1-0, şi a pierdut cu Ucraina, scor 1-2.

Echipele de start la confruntarea Slovacia – România:

SLOVACIA: 1. Dubravka – 2. Pekarik, 3. Vavro, 14. Skriniar, 16. Hancko – 19. Kucka, 22. Lobotka, 8. Duda – 26. Schranz-cpt, 18. Strelec, 17. Haraslin. Selecţioner: Francesco Calzona
Rezerve: 12. Rodak, 23. Ravas – 4. Obert, 5. Rigo, 6. Gyomber, 7. Suslov, 9. Bozenik, 10. Tupta, 11. Benes, 13. Hrosovsky, 15. De Marco, 20. Duris, 21. Bero, 24. Sauer, 25. Kosa

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu -  6. M. Marin - 10. Hagi, 18. R. Marin, 21. Stanciu-cpt, 17. Coman - 19. Drăguş. Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 20. Man, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea, 26. Şut

Meciul de la Frankfurt este arbitrat de germanul Daniel Siebert, ajutat de Jan Seidel şi Rafael Foltyn, în timp ce rezervă este Felix Zwayer. În Camera VAR se află germanii Bastian Dankert şi Christian Dingert, dar şi italianul Massimiliano Irrati.

Până acum, s-au calificat în optimile Euro 2024 unsprezece echipe:  Germania, Elveţia (grupa A), Spania, Italia (grupa B), Anglia, Danemarca, Slovenia (grupa C), Austria, Franţa, Ţările de Jos (grupa D) şi Portugalia (grupa F).