România - Norvegia 1-1. Alex Mitriţă, MVP-ul nostru. Vezi imagini!

<p>Romania - Norvegia 1-1. Foto: Cristian Otopeanu / realitatea.net</p>

România a remizat în meciul disputat pe Arena Naţională cu Norvegia, în preliminariile EURO 2020, scor 1-1. Oaspeţii au egalat în prelungiri. La meci au asistat 29.854 de copii şi însoţitori ai acestora, întrucât UEFA a decis ca partida să se dispute fără spectatori, din cauza incidentelor de la meciul cu Spania.

România a deschis scorul în meciul cu Norvegia prin Mitriţă, în minutul 62. Acesta a recuperat mingea aproape de centrul terenului, a avansat şi a marcat cu un şut din circa 17 metri, la colţul lung.

În prelungiri, mai precis în minutul 90+2, Sorloth a egalat pentru Norvegia, marcând cu capul, din apropiere, făcând inutil plonjonul portarului Tătăruşanu.

România a irosit un penalty, la scorul de 0-0. În minutul 52, Puşcaş a executat slab, iar portarul advers a respins.

VEZI IMAGINI DIN ROMÂNIA - NORVEGIA AICI!

Echipe:

România: Tătăruşanu - Benzar, Nedelcearu, Rus, Bancu - Anton (Bordeianu '84), R. Marin - Deac, Stanciu, Mitriţă (Nistor '79) - Puşcaş (Andone '63). Antrenor Cosmin Contra;

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Johansen (Sorloth '46), Berge, Henriksen (Normann '81), Selnaes (Johnsen '67) - King, Odegaard. Antrenor Lars Lagerback.

Cartonaşe galbene: Benzar '42, Nistor '80.

Arbitri: Bobby Madden - David Roome şi Sean Carr - Nicolas Walsh (toţi din Scoţia).