Președintele Klaus Iohannis l-a felicitat pe David Popovici pentru AURUL de la Campionatele Mondiale de Natație

Președintele Klaus Iohannis

David Popovici a fost felicitat miercuri de președintele Klaus Iohannis după ce a obținut un nou titlu mondial la Campionatele de înot de la Budapesta.

”O nouă performanţă de excepţie pentru David Popovici, care a câştigat titlul mondial şi la proba de 100 de metri liber. Felicitări, David”, a scris, miercuri seară, pe Facebook, preşedintele Klaus Iohannis.

Sportivul David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 100 metri liber, miercuri, la Campionatele Mondiale de Nataţie, de la Budapesta.

David Popovici a obținut la CM și aurul la 200 de metri liber. Sportivul român a obținut, luni, la 200 de metri liber un timp de 1:43:21 min. Marți a câștigat semifinala la 100 de metri liber și a stabilit un nou record mondial la juniori. S-a calificat cu primul timp în finala probei de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale de natație de la Budapesta, cu timpul 47,13 secunde, un nou record mondial la juniori.