MENIU

Lovitură pentru demnitarii din administrația centrală. S-a dat legea care le interzice să primească diverse "cadouri"

Toți cei vizați sunt obligați să se inscrie în Registrul Unic al Transparenţei Intereselor

Membrii guvernului şi alţi demnitari din administraţia centrală nu vor mai avea voie să solicite sau să accepte cadouri ce ar putea avea legătură cu exercitarea mandatului. O lege în acest sens a fost promulgată luni de preşedintele interimar Ilie Bolojan. 

Membrii guvernului şi alţi demnitari cu funcţii în administraţia centrală vor fi obligaţi să se înscrie în Registrul Unic al Transparenţei Intereselor şi le va fi interzis să solicite sau să accepte cadouri din partea persoanelor cu care se află în relaţii în exercitarea mandatului, potrivit unei legi promulgate luni de preşedintele interimar Ilie Bolojan, potrivit Rador.

Documentul prevede că este obligatorie publicarea întâlnirilor dintre demnitarii din cadrul guvernului şi persoane terțe care ar putea influenţa luarea unor decizii, inclusiv a celor care s-au desfăşurat fără o planificare prealabilă.

Pe de altă parte, Registrul Unic al Transparenţei Intereselor va fi administrat de Secretariatul General al Guvernului sub forma unei platforme publice, accesibilă online, astfel încât să se asigure transparenţa activităţilor ce pot influenţa luarea unei decizii, se mai arată în lege.

Mai multe articole despre:
demnitari lege transparență cadouri declaratie