David Popovici, inclus în topul celor mai buni sportivi europeni din 2022

David Popovici/ Foto: Profimedia

David Popovici a avut parte de un an incredibil! După ce a devenit campion european și mondial în probele de 100 și 200 m liber, înotătorul român s-a clasat pe locul 9 în clasamentul celor mai buni sportivi europeni ai anului 2022.

În vârstă de 18 ani, Popovici a acumulat 37 de puncte în ancheta realizată de agenţia poloneză de ştiri PAP prin voturile celorlalte agenţii de ştiri de pe continent, relatează Agerpres.

Titlul de cel mai bun sportiv european al anului i-a revenit polonezei Iga Swiatek, care ocupă prima poziție în ierarhia WTA.

Pe locul secund în clasamentul continental s-a situat atletul suedez Armand Duplantis, cu 106 puncte. Scandinavul a fost desemnat, totodată, şi cel mai bun atlet al anului de către World Athletics.

Podiumul a fost completat de campionul mondial de Formula 1, olandezul Max Vestappen, cu 82 de puncte.